Pankreas Kanseri

 

Pankreasın görevi nedir?

Pankreas, yiyeceklerin sindirilmesinde ve kan şekerininin kontrolünde görev alan bir bezdir.

Pankreas, pankreatik enzimler adı verilen maddeler üretir.  Bu maddeler ince bağırsağımızda yiyecekleri sindirmede görev alır. Bunlar pankreasın ekzokrin hücrelerinde üretilerek salınır.

Pankreasın bir kısmının çıkarılması bu enzimlerin miktarını azaltabilir.  Bu yağlı ishale, yüzen dışkılara, karın ağrısına, şişkinliğe, gaza ve kilo kaybına neden olabilir.

Pankreasın endokrin hücreleri ise çeşitli hormonları üretir ve salsalgılar. Bu hormonların en çok bilineni olan insülin hormonu kan şekeri düzenlenmesinde önemli görev alır. Pankreasın yeterli endokrin fonksiyon görmemesi durumunda şeker hastalığı ortaya çıkar.

 

Pankreas nerede bulunur? Yapısı nasıldır?

Karında midenin arkasında bulunan büyük bir bezdir. Yaklaşık 15 cm uzunluğundadır.

 

Pankreasın 3 bölümü vardır:

Baş gövde ve kuyruk

En kalın kısmı baş kısmıdır. Gövde ve kuyruğa doğru gittikçe incelir.

 

PANKREAS KANSERİ

Pankreas kanseri, pankreasın hem ekzokrin hem de endokrin hücrelerinden köken alsa da, %90 ı egzokrin hücrelerden köken alır. Bu egzokrin hücreler pankreas kanallarının iç yüzeyini döşer ve sindirim enzimleri salgılar. Pankreas kanserlerinin çoğunluğu duktal adenokanserlerdir. Duktal adenokanserler pankreasın herhangi bir bölümünden gelişebilir ancak en çok pankreasın başından kaynaklanır.

 

Risk faktörleri

Pankreas kanseri gelişiminde genetik faktörler ve çevresel faktörler rol alabilir.

 

Genetik eğilim

Çeşitli genlerde oluşan mutasyonlar kanser gelişme riskini arttırabilir bu mutasyonlar aileden geçişli olabildiği gibi kişide çeşitli etkenlerle Sonradan da gelişebilir.

Sendrom olarak adlandırılan bazı tıbbi durumlarda pankreas kanserlerinin daha sık görüldüğü bilinmektedir.

Pankreas kanseri riskini arttıran bazı sendromlar şunlardır

Lynch sendromu,

Peutz-Jeghers sendromu

Kalıtsal meme-yumurtalık kanseri sendromu

Melanom-pankreatik kanser sendromu v.s.

 

Belirtiler

Pankreas kanserini erken tespit etmek için herhangi bir tarama testi yoktur.  Sağlık uzmanınıza nasıl hissettiğinizi söylemeniz önemlidir.  Doktorunuz pankreas kanserinden şüpheleniyorsa, görüntüleme ve diğer testleri yaptıracaksınız.

 

 Pankreas kanseri belirtileri

 Kilo kaybı

Karın veya sırtta ağrı

Sarılık (cildin ve gözlerin sararması)

Koyu idrar,

Açık renkli veya yüzen dışkı

Mide bulantısı

Kusma

 Hazımsızlık (ağrı, karında dolgunluk)

 Yeni başlayan diyabet

Diyabet seyrinde bozulma

Bacak damarlarında yeni başlayan kan pıhtıları  (derin ven trombozu)

 Akciğerde yeni başlayan kan pıhtıları (pulmoner emboli)

 

Kanser nasıl yayılır?

Kanser hücreleri kan ve lenf sistemi yoluyla yayılabilir ve vücudun diğer bölgelerinde tümörler oluşturabilir.  Yayılan kansere metastaz denir.

 Yakındaki bir organa veya lenf düğümüne yayılmış kansere lokal metastaz veya lokal olarak ilerlemiş kanser denir.  Lokal olarak ilerlemiş pankreas kanserinde kanser yakındaki kan damarlarına yayılmıştır ve yakındaki lenf düğümlerinde olabilir.

 Birincil tümörden uzak bir alana yayılmış kansere uzak metastaz denir.  Pankreas kanseri karaciğer, dalak, mide, akciğerler ve vücudun diğer kısımlarına metastaz yapabilir.

 Kanser kan yoluyla uzak bölgelere yayılabilir.  Pankreasın arkasında iki büyük kan damarı bulunur.  Superior mezenterik arter, bağırsakları kanla besler.  Superior mezenterik ven, kanı kalbe geri döndürür.  Pankreas kanseri bu kan damarlarından geçerek karaciğere metastaz yapabilir.  dalak, mide.  akciğerler ve vücudun diğer kısımları.

Kanser ayrıca lenfatik sistem yoluyla da yayılabilir.  Lenfatik sistem, lenf adı verilen berrak bir sıvıya sahiptir.  Lenf, hücrelere su ve besin verir.  Ayrıca mikroplarla savaşan beyaz kan hücrelerine sahiptir.  Lenf düğümleri lenfleri filtreler ve mikropları uzaklaştırır.  Lenf, kan gibi damarlarda tüm vücutta dolaşır.  Lenf damarları ve düğümleri vücudun her yerinde bulunur.

 

 Tanı

Pankreas kanseri tanısında ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya MR gibi görüntüleme yöntemleri önemli rol alır. Görüntüleme çalışmalarından, kan testlerinden ve biyopsilerden elde edilen sonuçlar tedavi planınızı belirleyecektir.

Randevunuz sırasında doktorunuza merak ettiğiniz soruları sormaktan çekinmeyin. 

 

Genel sağlık testleri

 

 Tıbbi geçmiş

 

 Tıbbi geçmiş, yaşamınızdaki tüm sağlık sorunlarının ve tedavilerin bir kaydı.  Herhangi bir hastalığı veya yaralanmayı ve ne zaman olduğunu listelemeye hazır olun.  Eski ve yeni ilaçlar ile reçetesiz satılan ilaçlar, şifalı bitkiler veya aldığınız takviyelerin bir listesini getirin. Doktorunuza herhangi bir semptomunuz hakkında bilgi verin.  Tıbbi geçmiş, sizin için en iyi tedavinin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

 

 Aile öyküsü

 

 Bazı kanserler ve diğer hastalıklar ailelerden geçebilir.  Doktorunuz kan akrabası olan aile bireylerinin sağlık geçmişini soracaktır.  Bu bilgiye aile öyküsü denir.  Ailenin her iki ebeveyni tarafından da sadece pankreas kanseri değil, tüm kanserler hakkında soru sormak önemlidir.  Kalp hastalığı ve diyabet gibi diğer sağlık sorunlarını, hangi yaşta teşhis edildiğini ve kanserden ölen biri olup olmadığını sorun. Bu bilgiyi ve aile geçmişindeki değişiklikleri sağlık uzmanınızla paylaşın.

 

Fizik muayene

 Fizik muayene sırasında, sağlık bakımınız

 sağlayıcı olabilir

 

 > Ateşinizi, kan basıncınızı kontrol edin,

 nabız ve solunum hızı

 

 > Kilonuzu kontrol edin

 

 ▸ Akciğerlerinizi ve kalbinizi dinleyin

 

 > Gözlerinize, kulaklarınıza, burnunuza ve boğazınıza bakın

 

 > Vücudunuzun bölümlerine baskıyı hissedin ve uygulayın

 

 organların normal büyüklükte olup olmadığını görmek için vücut,

 

 yumuşak veya sert veya ağrıya neden olduğunda

 

 dokundu.  Ağrı hissederseniz doktorunuza söyleyiniz.

Organların normal büyüklükte mi, yumuşak mı yoksa sert mi olduğunu veya dokunulduğunda ağrıya neden olup olmadığını görmek için vücudunuzun bölümlerine baskı uygulayın ve hissedin.  Ağrı hissederseniz doktorunuza söyleyiniz.

 

 > Boynunuz, koltuk altı ve kasıklarınızda büyümüş lenf düğümlerini hissedin.  Herhangi bir yumru hissettiyseniz veya ağrınız varsa doktora söyleyin.

 

 > Sarılık belirtileri, ciltte ve gözlerde sararma olup olmadığını kontrol edin

 

 Sarılık, vücutta bilirubin birikmesinden kaynaklanır.  Bilirubin safrada bulunan sarı-kahverengi bir maddedir.  Bilirubin, kırmızı kan hücreleri safrada parçalandığında oluşur.  Safra, karaciğer tarafından üretilen ve yağın sindirilmesine yardımcı olan bir kimyasaldır.  Safra, karaciğerdeki safra kanallarından bağırsaklara akar.  Pankreastaki bir tümör, ana safra kanalını bloke ederek sarılığa neden olabilir.  Bu olduğunda, bağırsak hareketleriniz soluk, sarı-turuncu bir renge dönüşebilir ve idrarınız koyulaşır Şiddetli sarılık da kaşıntılı cilde neden olabilir.

 

kan testleri

 

 Kan testleri, hastalık belirtilerini ve organların ne kadar iyi çalıştığını kontrol eder.  Damarınıza yerleştirilen bir iğne ile alınan kanınızın bir örneğini gerektirirler.

 

 Karaciğer fonksiyon testleri

 

 Karaciğer fonksiyon testleri, karaciğer tarafından üretilen veya işlenen kimyasalları ölçerek karaciğerinizin sağlığına bakar.  Çok yüksek veya düşük seviyeler karaciğerin iyi çalışmadığını veya safra kanallarının tıkalı olabileceğini gösterir.

 

 Bilirubin seviyeleri ölçülecektir.  Bilirubin safraya rengini veren bir kimyasaldır.  Bilirubin, kırmızı kan hücreleri safrada parçalandığında oluşur.  Bir tümör safra kanalını bloke ediyorsa ve safranın karaciğerden bağırsaklara serbest akışını engelliyorsa, kanda çok fazla bilirubin olabilir.  Çok fazla bilirubin, gözlerin ve cildin sarılık denilen sararmasına ve koyu renkli idrara neden olur.

 

 CA 19-9

 

 Karbonhidrat antijeni (CA) 19-9, pankreas kanseri olan kişilerde genellikle yüksek olan kanda bulunan bir maddedir.  Bu test tek başına pankreas kanserini teşhis etmek için kullanılmaz.  Pankreas kanseri dışındaki diğer sağlık sorunları da yüksek CA 19-9 seviyelerine neden olabilir.

Görüntüleme testleri

 

 Görüntüleme testleri vücudunuzun içinin fotoğraflarını çeker.  Görüntüleme testlerini yorumlamada uzman bir radyolog bir rapor yazacak ve bu raporu doktorunuza gönderecektir.  Doktorunuz sonuçları sizinle tartışacaktır.

 

 Pankreas kanseri için kullanılabilecek birden fazla görüntüleme testi türü vardır.  Görüntüler, tarama makineleri veya kapsam belirleme araçlarıyla yapılabilir.  Görüntüler, pankreasınızda bir tümör olup olmadığının yanı sıra tümörün boyutunu ve yerini gösterebilir.  Kanserin nasıl tepki verdiğini görmek için tanı sırasında ve tedaviniz boyunca görüntüleme testleri yaptıracaksınız.

 

 Pankreas kanseri için önerilen görüntüleme testleri türleri aşağıda açıklanmıştır.

 

 BT tarama

 

 Bilgisayarlı tomografi taraması, vücudun içinin fotoğraflarını çekmek için x-ışınları ve bilgisayar teknolojisini kullanır.  Aynı vücut bölümünün farklı açılardan birçok röntgenini çeker.  Tüm görüntüler, ayrıntılı bir resim oluşturmak için birleştirilir.  Çoğu durumda damar enjeksiyonu ile verilen kontrast kullanılacaktır. Kontrast kalıcı değildir ve testten hemen sonra vücudu idrarınızda bırakır.

 Geçmişte kontrasta karşı alerjik reaksiyonlarınız olup olmadığını doktorlarınıza söyleyin.  Ciddi bir alerjiniz varsa veya böbrekleriniz iyi çalışmıyorsa kontrast kullanılmayabilir.

Pankreas protokolü BT taraması Pankreas kanseri olanlar için pankreas protokolü BT taraması adı verilen özel bir BT taraması türü önerilir.  Pankreas protokolü BT’si, pankreasın ve yakındaki organların en iyi görünümü için ayarlanır.  Bu, doktorların tümörün pankreasta nerede olduğunu ve tümörün herhangi bir damar, arter veya organı içerip içermediğini açıkça görmelerini sağlar.  Pankreas protokolü BT ayrıca pankreas dışına ilerleyip ilerlemediğinin görülmesine yardımcı olacaktır.

 Doktorunuz pankreas kanserinden şüphelendiğinde veya pankreas veya safra kanallarınızda bir sorun olabileceğinden şüphelendiğinde, pankreas protokolü BT’si genellikle ilk testtir.

 

 Manyetik Rezonans Görüntüleme

 Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması.  vücudun içinin fotoğraflarını çekmek için radyo dalgaları ve güçlü mıknatıslar kullanır. BT taraması gibi, resimleri daha net hale getirmek için damara enjekte edilen bir kontrast madde sıklıkla kullanılır.  MRI sadece belirli durumlarda yapılır.  Genellikle karaciğer metastazlarını aramak veya pankreastaki küçük tümörleri değerlendirmek için kullanılır.

Pankreas protokolü MRI taraması Pankreas kanseri için pankreas protokolü MRI taraması adı verilen özel bir MRI taraması türü önerilir. Bu özel MRI taraması, doktorların pankreası, yakındaki kan damarlarını ve çok küçük tümörleri net bir şekilde görmelerini sağlar.  Bazı insanlar için pankreası görüntülemek için BT yerine pankreas protokolü MRI taraması kullanılabilir.

 

 MRCP

Manyetik rezonans kolanjiyopankreatografi (MRCP), pankreas ve safra kanallarının çok net resimlerini yapan bir MRI taraması türüdür.  Safra ve diğer sıvılar kendi kontrastları gibi davrandıkları için kontrast kullanılmaz.  Bir MRCP genellikle bir MRI taraması ile yapılır.

 

PET tataraması

Pozitron emisyon tomografisi (PET) taramasında, radyoaktif bir ilaç kullanır.  Bu radyoaktif ilaç, kanser hücrelerinin vücutta nerede olduğunu ve büyümek için şeker kullanıp kullanmadıklarını görmek için bir damara enjekte edilen bir maddedir.  Kanser hücreleri, PET taramalarında parlak noktalar olarak görünür.  Tüm parlak noktalar kanser değildir.  PET’te beyin, kalp, böbrekler ve mesanenin parlaması normaldir.  PET taraması CT ile birleştirildiğinde, buna PET/CT taraması denir.  PET taraması yalnızca belirli durumlarda yapılır.

 

Pankreas kanseri için kullanılan kapsamları olan 3 tip görüntüleme testi vardır.

 » Endoskopik ultrason (EUS)

 > Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP)

 > Laparoskopi

 

EUS (Endoskopik ultrasonografi)

 

 EUS’ta, sonunda küçük bir ultrason probu olan bir endoskop kullanır.  Endoskop ağzınızdan sokulur ve boğazınızdan ve midenizden ince bağırsağın ilk kısmına (duodenum) yönlendirilir.  Ultrason probu, vücudunuzun içinin fotoğraflarını çekmek için pankreasınızdaki ve diğer organlarınızdaki ses dalgalarını yansıtır.

 EUS, gerektiğinde pankreasınızdan biyopsi almak ve tümörü evrelemek için kullanılır.  Bazen EUS, pankreasta BT veya MRI taramasında görülmesi zor olan küçük lezyonları tespit edebilir.

 İşlem sırasında sizi rahat ettirmek için sedasyon altında EUS yapılır.

 

 ERCP

 

 Bir ERCP, vücudun içinin hareketli resimlerini yapmak için bir endoskop ve röntgen kullanır.  Bu test için endoskop ağzınızdan sokulacak ve boğazınızdan ve midenizden on iki parmak bağırsağına doğru yönlendirilecektir.  Daha sonra endoskopun ortasından kateter adı verilen daha ince bir tüp geçirilecektir.  Kateter, pankreas ve safra kanallarına bir kontrast madde enjekte etmek için kullanılacaktır.  Kontrast madde, kanalların röntgen resimlerinde net bir şekilde görülmesini sağlar.

 Bir tümör tıkalı bir safra kanalına neden olabilir.  Safra kanalını açık tutmak için plastik veya metal bir stent yerleştirilmesine izin vererek tıkanmış bir safra kanalını açmak için bir ERCP kullanılır.  ERCP sırasında, ana safra kanalından biyopsi örnekleri alınabilir.  Endoskopun ucundaki küçük bir fırça ile numuneler alınır.  Bu örnekler fırçalama olarak adlandırılır. Fırçalar stent yerleştirmeden önce alınır.

İşlem sırasında sizi rahat ettirmek için sedasyon altında ERCP yapılır.

 

 Laparoskopi

 Doktorlarınızın karnınızdaki organları görmesini sağlayan bir ameliyat türüdür. 

Karnınızdaki organları kaplayan dokulara yayılan kanseri görüntüleme testleri ile görmek zordur.  Bazen kanser hücreleri görülemeyecek kadar küçüktür.  Bu hücreler daha sonra kansere dönüşebilir.  Evreleme laparoskopisi, görüntüleme testlerinde bulunmayan metastazları arayabilir.

Metastaz aramak için laparoskop adı verilen endoskop gibi bir araç kullanır.  Bunun için laparoskop, karnınızdaki küçük bir kesikten sokulacaktır.  Laparoskopi genel anestezi altında yapılır.  Pankreas  ameliyatı veya laparoskopi sırasında biyopsi alınabilir.

 

Biyopsi

 

 Biyopsi, tanı için bir doku veya hücre grubunun çıkarılmasıdır. Ameliyat planlanan pankreas kanserli hastada biyopsi nadiren gerekir.  Ancak tümör ameliyat için uygun değilse kemoterapi öncesi doku tanısı gereklidir. Biyopsi, ulrason eşliğinde ciltten girilen iğneyle, endoskopik ultrason yoluyla veya cerrahi sırasında alınabilir.

 Alınan biyopsi patolog tarafından incelenir ve öncelikle kanser olup olmadığı, kanserse türü tespit edilmeye çalışılır. Patolog, kanser hücrelerinin spesifik genlere veya proteinlere sahip olup olmadığını görmek için başka testler yapabilir.  Bu bilgi, kanser türünüz için en iyi tedavi planını seçmenize yardımcı olacaktır. 

Biyopsiler genellikle kanser teşhisinde son adımdır.  Birden fazla biyopsiye ve birden fazla biyopsi türüne ihtiyacınız olabilir. 

 

 

 > Pankreas kanserinde evreleme ilk olarak görüntüleme testleri kullanılarak yapılır.

 

 Pankreas kanserini doğrulamak için biyopsi gerekebilir.

 

 Kanseriniz hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmek önemlidir.  Genetik (germline) ve biyobelirteç (tümör) testi, doktorlarınıza kanseriniz ve olası tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi verebilir.

 

Pankreas kanseri tedavisi

 Multidisipliner ekip

 Kanser şüphesi var

Evreleme

 Performans durumu

 Cerrahi

 sistemik tedavi

 Radyasyon tedavisi

Klinik çalışmalar

 Gözden geçirmek

 

Tedavi evrelemeye dayalıdır.  Evreleme, görüntüleme testleri kullanılarak yapılır.  Bu bölüm, tedavi türlerine ve nelerin beklenebileceğine ilişkin bir genel bakış sunar.  Herkes aynı tedaviyi görmeyecek.  Siz ve doktorunuz birlikte sizin için doğru olan bir tedavi planını seçeceksiniz.

 

 Multidisipliner ekip

 Pankreas kanseri olanlar deneyimli kanser merkezlerinde tedavi görmelidir.

 Pankreas kanserini tedavi etmek bir ekip gerektirir.  Tedavi kararları multidisipliner bir ekibi içermelidir.  Bir multidisipliner ekip, kanser türünüz hakkında bilgi ve deneyime sahip farklı profesyonel geçmişlere sahip doktorlar, sağlık çalışanları ve sosyal bakım profesyonellerinden oluşan bir ekiptir.  Bu ekip, tedavinizin planlanması ve uygulanmasında birleşmiştir.

Kanser evrenize bağlı olarak ekip şunları içerebilir:

 Bir gastroenterolog, sindirim sistemi hastalıklarında uzman ve teşhis, tedavi veya palyatif amaçlar için endoskopik prosedürlerde uzmandır.

 Tıbbi bir onkolog, sistemik tedavi kullanarak yetişkinlerde kanseri tedavi eder.  Sıklıkla bu kişi genel tedavi ekibine liderlik edecek ve diğer uzmanlar tarafından yapılan testleri ve muayeneleri takip edecektir.

➤ Onkoloji hemşireleri, sistemik tedavi vermek, bakımınızı yönetmek, soruları yanıtlamak ve yan etkilerle başa çıkmanıza yardımcı olmak gibi bakımı elinize sağlar.

 

 ➤ Palyatif bakım hemşireleri ve ileri düzey uygulama sağlayıcıları, kanserle ilgili semptomlarınız için ekstra bir destek katmanı sağlamaya yardımcı olur.

 

 > Bir anestezi uzmanı, ameliyat veya prosedürler sırasında ağrı hissetmemeniz için bir ilaç olan anestezi verir.

 

 ➤ Tanısal bir radyolog, röntgen ve diğer görüntüleme testlerinin sonuçlarını yorumlar.

 

 > Bir diyetisyen veya beslenme uzmanı, durumunuza en uygun yiyeceklerin veya diyetlerin hangileri olduğuna dair rehberlik sağlar.

 

 >Bir patolog, biyopsi veya ameliyat sırasında çıkarılan hücreleri, dokuları ve organları inceler.

 

 > Bir genetik danışman, kalıtsal bir kanser türüne sahip olma riskinizi değerlendirir ve germline genetik testi yapar.

 

 > Bir radyasyon onkoloğu, kanseri tedavi etmek ve palyatif bakım sağlamak için radyasyon tedavisini reçete eder ve planlar.

 

 > Bir cerrahi onkolog kanseri ortadan kaldırmak için operasyonlar gerçekleştirir.

 

 Psikologlar ve psikiyatristler, nasıl hissettiğinizi etkileyebilecek depresyon, anksiyete veya diğer zihinsel sağlık koşulları gibi sorunları yönetmenize yardımcı olabilecek ruh sağlığı uzmanlarıdır.

 

 Sosyal hizmet uzmanları, insanların günlük yaşamlarındaki sorunları çözmelerine ve bunlarla başa çıkmalarına yardımcı olur.

 

 Vücudunuzu herkesten daha iyi tanıyorsunuz.  Diğer ekip üyelerinin şunları anlamasına yardımcı olun:

 

 > nasıl hissediyorsun

 

 Neye ihtiyacın var

 

 Ne çalışıyor ve ne çalışmıyor

 

 Tedavi için hedefleriniz

 

Kanser şüphesi var

 

 Pankreas kanserinden şüpheleniliyorsa, karın için pankreas protokolü BT’sine sahip olacaksınız.  Diğer olası testler Kılavuz 3’te bulunabilir.

 

 Çok disiplinli bir doktor ekibi, test sonuçlarınızı tartışacak ve kanserinizi tedavi etmenin en iyi yolu üzerinde anlaşacaktır.  Multidisipliner inceleme ideal olarak tanısal görüntüleme, girişimsel endoskopi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, cerrahi, patoloji ve palyatif bakım uzmanlığı içermelidir.

 

Metastatik hastalık

 

 Metastatik hastalıktan şüpheleniliyorsa, metastatik hastalığı doğrulamak için biyopsi gerekir.  Bir metastazın biyopsisinin alınması tercih edilir.  Bunu, germ hattı testi, tümör dokusunun gen profili ve göğüs ve pelvik BT ile tam evreleme izleyecektir.

 

Evreleme

 Kanser evresi, ilk kanser teşhisi konduğunuz andaki test sonuçlarına dayanarak kanserin boyutunu tanımlamanın bir yoludur.  Tedaviyi planlamak ve izlemek için evreleme gereklidir.  Pankreas kanserinde kanseri evrelemek için görüntüleme testleri kullanılır.  Bu diğer kanserlerden farklıdır.

 Evreleme, pankreas protokolü BT ve diğer görüntüleme testleri ile başlar.  Bu testler, tümörün ameliyatla alınıp alınamayacağını (rezektabl), hastalığın yakın organlara veya lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığını (lokal olarak ilerlemiş) veya vücudun uzak bölgelerine yayılıp yayılmadığını (metastaz) belirler. 

 

Pankreas kanserini evrelemek veya tanımlamak için aşağıdaki terimler kullanılır:

 

 > Rezektabl – Tümör ameliyatla tamamen çıkarılabilir.

 

 > Borderline rezektabl –  Borderline rezektabl pankreas kanserinde, tümör yakındaki damarları tutar.

 

 > Lokal olarak ilerlemiş – Yakındaki lenf düğümlerine, organlara ve dokulara yayılmış kanser.  Lenf düğümleri pankreas, karaciğer, dalak ve diğer organların kanalları, damarları ve arterleri boyunca bulunabilir.

 

 Uzak lenf düğümleri de dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılmış hastalığa metastatik kanser denir. En yaygın metastatik bölgeler karaciğer, karın içi, akciğerler ve kemiktir.

 

CERRAHİ TEDAVİ

 

 Cerrahi, kanseri vücuttan çıkarmak için yapılan bir prosedürdür.  Kanseri pankreastan çıkarmak için ana veya birincil tedavi olarak cerrahi kullanılır.  Bu, tedavi planının sadece bir parçasıdır.  Cerrahi ayrıca kanserin çıkarılamadığı durumlarda ağrıyı, sarılığı veya kusmayı gidermek için destekleyici bakım sağlayabilir.

Birçok pankreas ameliyatı yapan hastaneler genellikle daha iyi sonuçlara sahiptir.

 Alacağınız ameliyatın türü, pankreastaki tümörün boyutuna ve konumuna bağlıdır.  Ayrıca çevredeki herhangi bir organ ve dokuda kanser olup olmadığına da bağlıdır.

 

 2 tip ameliyat vardır:

 

 1. Açık ameliyat
 2. Minimal invaziv cerrahi (laparoskopik veya robotik cerrahi)

 

Açık ameliyat

 Açık cerrahi veya laparotomi, kaburgalarınızın altındaki büyük bir cerrahi kesi yoluyla doku çıkarılır.  Büyük kesi, doktorunuzun çıkarmak için pankreasınızdaki tümörü doğrudan görmesine ve erişmesine olanak tanır.  Açık ameliyat 4-5 saat veya daha uzun sürebilir.  Ameliyattan sonra, iyileşmek için birkaç gün veya daha uzun süre hastanede kalmanız gerekecektir.

 

 Minimal invaziv cerrahi

 Minimal invaziv cerrahi, büyük bir insizyon yerine birkaç küçük insizyon veya kesik kullanır.  Ameliyatı gerçekleştirmek için her insizyondan küçük aletler sokulur.  Laparoskop adı verilen araçlardan biri, sonunda video kamera bulunan uzun bir tüptür.  Kamera, doktorunuzun pankreasınızı ve karnınızdaki diğer dokuları görmesini sağlar.  Diğer aletler tümörü çıkarmak için kullanılır. Laparoskopik cerrahi, cerrahi aletleri kontrol etmek için robotik kollar kullanılarak da yapılabilir.  Buna robot yardımlı laparoskopik cerrahi denir.

 

 Tümör rezeksiyonu

 Kanserinizin rezeke edilebilir (ameliyatla tamamen çıkarılabilir) veya rezeke edilemez (ameliyatla tamamen alınamaz) olup olmadığını görmek için görüntüleme testleri istenir.  borderline rezektabl pankreas kanserinde, tümör yakındaki ven ve arterleri içerir.

 

Ameliyatın amacı

 

Cerrahi veya tümör rezeksiyonunun amacı tüm kanseri ortadan kaldırmaktır.  Bunun için tümör, kenarındaki normal görünümlü bir doku ile birlikte çıkarılır.  Normal görünen dokuya cerrahi sınır denir.  Negatif marj (R0), tümörün kenarındaki dokuda kanser hücresi bulunmadığında ortaya çıkar.  Pozitif bir marjda kanser hücreleri, tümörün etrafındaki normal görünümlü dokuda bulunur.  Pankreas kanserinde R0 rezeksiyonu çok zordur.  Bir R0 rezeksiyonu ile bile, kanserin geri dönme (nüks) şansı az değildir.

 Negatif marj (RO) en iyi sonuçtur Cerrahınız kanseri yalnızca cerrahi sınır boyunca değil, yakındaki diğer alanlarda da dikkatle arayacaktır.  Doktorunuz negatif bir marjın mümkün olduğunu düşünmüyorsa, kanseri hemen aldıramayabilirsiniz. Bunun yerine cerrah, neoadjuvan tedavi adı verilen ameliyattan önce sistemik bir tedavi almanızı önerebilir.  Neoadjuvan tedavi, tümörün boyutunu ve vücuttaki kanser miktarını küçültmeye yardımcı olacaktır.

Pankreas cerrahisi türleri Pankreastaki tümörleri çıkarmak için 3 tip ameliyat vardır.

 

 > Whipple ameliyatı (Pankreatikoduodenektomi)- Pankreas başını, safra kesesini, duodenumu (ince bağırsağın ilk kısmı), safra kanalının bir kısmını, yakındaki lenf düğümlerini ve genellikle midenin bir kısmını çıkaran cerrahi. Bu ameliyat açık veya minimal invaziv (kapalı yöntemle) olabilir.

 

 > Distal pankreatektomi – Pankreasın gövdesini ve kuyruğunu ve bazen de tüm dalağı (splenektomi) çıkaran cerrahi.  Sol adrenal bez de çıkarılabilir.  Bu ameliyat da açık veya minimal invaziv olabilir.

 

 > Total pankreatektomi – Pankreasın tamamını, ince bağırsağın bir kısmını, midenin bir kısmını, ana safra kanalını, safra kesesini, dalağı ve yakındaki lenf düğümlerini çıkaran cerrahi.  Genellikle açık cerrahi olarak yapılır.

 

 Ekibiniz ameliyattan önce mümkün olduğunca fazla bilgi toplayacaktır.  Çoğu zaman, ameliyata kadar ne kadar kanser olduğunu ve kanserin herhangi bir damar, atardamar, lenf düğümü ve diğer organları içerip içermediğini bilmek çok zordur.  Ameliyat sırasında karmaşık kararlar verilmek gerekebilir. Bazen bir tümörün ameliyat sırasında çıkarılamaz olduğu anlaşılır.  Şu anda, daha önce yapılmamışsa biyopsi yapılacaktır. Biyopsi tedavi seçeneklerine yardımcı olacaktır.

 

Whipple prosedürü

 Tümör pankreasınızın başındaysa, pankreatikoduodenektomi (Whipple prosedürü) olacaksınız.  Whipple prosedürü, pankreasın başını, safra kesesini, oniki parmak bağırsağını (ince bağırsağın ilk kısmı), safra kanalının bir kısmını ve genellikle midenin bir kısmını çıkaran ameliyattır.

 Pankreasınızın yakınındaki lenf düğümleri çıkarılacak ve test edilecektir.  Kanser alındıktan sonra cerrahlarınız, yiyecekleri sindirebilmeniz için organlarınızı yeniden bağlayacaktır.  Bu ameliyatın olası yaşamı tehdit eden komplikasyonları enfeksiyon, kanama, pankreas sızıntıları ve fistüllerdir (organlar arasında bir açıklık).

 

Bir Whipple prosedürü açık veya minimal invaziv olabilir.  Büyük bir beceri gerektirir.  Kan damarlarının çıkarılması veya parçalarının kesilip tekrar dikilmesi gerekebilir.  Organların parçalarının çıkarılması ve tekrar birbirine dikilmesi gerekebilir.  Negatif bir marj rezeksiyonu (R0) elde etmek için tüm kanser çıkarılmalıdır.  Pankreas kanserinin tipine ve evresine göre bu mümkün olmayabilir.

 

Distal pankreatektomi

 Distal pankreatektomi, pankreasın gövdesini ve kuyruğunu çıkarmak için yapılan bir ameliyattır.  Dalakta veya damarlarında kanser varsa, dalağın tamamının çıkarılması (splenektomi) gerekebilir.  Diğer kan damarlarının çıkarılması veya parçalarının kesilip tekrar dikilmesi gerekebilir.  Sol adrenal bez çıkarılabilir.  Pankreasın bu bölgesindeki kanser genellikle daha ileri düzeydedir.  R0 rezeksiyonu ile bile lokal nüks mümkündür.

 

Total pankreatektomi

 Total pankreatektomi, pankreasın tamamını, ince bağırsağın bir kısmını, midenin bir kısmını, ana safra kanalını, safra kesesini, yakındaki lenf düğümlerini ve dalağı (splenektomi) çıkarır.  Bu ameliyat nadirdir.  Birden fazla tümör olduğunda veya pankreas boyunca kanser olduğunda yapılır.

 

Cerrahi yatak

 Pankreasın bir kısmı veya tamamı çıkarıldığında kalan alana cerrahi veya ameliyat yatağı denir.  Kanser bu bölgede tekrar ortaya çıkabilir.  Buna lokal nüks denir ve genellikle ileri evrelerde ortaya çıkar.

 

 Pankreas cerrahisi büyük bir beceri gerektirir.  Birçok pankreas ameliyatı yapan hastaneler genellikle daha iyi sonuçlara sahiptir.

 

Palyatif cerrahi

Pankreas tümörünün çıkarılamadığı bazı durumlarda sarılık, kusma gibi şikayetlerin giderilmesi için bazı rahatlatıcı ameliyatlar gerekebilir.

 

Gastrojejunostomi

 Gastrojejunostomi, yiyeceklerin mideden ince bağırsağa geçtiği yolu yeniden yönlendirmek için yapılan bir ameliyattır.  Mideden gelen yeni yol, oniki parmak bağırsağının tıkalı kısmından kaçınacaktır (baypas edecektir).  Gastrojejunostomi açık cerrahi veya laparoskopik olabilir.  Bu ameliyat, midenizin tıkanma riski yüksekse önleyici tedbir olarak da yapılabilir.

 

Hepatikojejunostomi

 Pankreas başındaki tümör sarılığa yol açacaktır. Tümörün çıkarılamadığı durumlarda ERCP yoluyla safra kanalına stent yerleştirilerek sarılık çoğu zaman düzeltilebilir.  Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda safra kanalının üst ucunu ince bağırsaga birleştirerek tümörü bypass etmek gerekebilir.

 

 

Sistemik tedavi

 Pankreas kanserinin tüm evrelerinde sistemik tedavi kullanılmaktadır.  Türler arasında kemoterapi, hedefe yönelik tedavi ve immünoterapi bulunur.  Sistemik tedavi tek başına veya diğer tedavilerle birlikte kullanılabilir.

 

 > Ameliyattan önce sistemik tedavi verildiğinde buna neoadjuvan tedavi denir.

 

 > Sonradan sistemik tedavi verildiğinde adjuvan tedavi olarak adlandırılır.

 

 Kemoterapi

 Kemoterapi, kanser hücreleri ve bazı normal hücreler de dahil olmak üzere vücuttaki hızlı büyüyen hücreleri öldürür.  Tüm kemoterapiler, kanser hücrelerine nasıl ve ne zaman büyüyeceklerini ve bölüneceklerini söyleyen talimatları (genleri) etkiler.  Pankreas kanserini tedavi etmek için kullanılan birçok kemoterapi vardır.  Genellikle farklı kemoterapiler birleştirilir.  Buna çok ajanlı kemoterapi denir.

 > Gemsitabin bazlı tedavide gemsitabin, diğer sistemik tedavilerle kombinasyon halinde kullanılır.

 Floropirimidin bazlı tedavide, 5-florourasil (5-FU) diğer sistemik tedavilerle kombinasyon halinde kullanılır.

 

Biliyor musun?

 

 “Kemoterapi” ve “sistemik terapi” terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak bunlar aynı değildir.  Kemoterapi, hedefe yönelik tedavi ve immünoterapi, tümü sistemik tedavi türleridir.

 

Hedefe yönelik tedavi

 Hedefe yönelik tedavi, kanser hücrelerinin spesifik veya benzersiz özelliklerine odaklanır.  Hedefe yönelik tedaviler, kanser hücrelerinin vücutta nasıl büyüdüğünü, bölündüğünü ve hareket ettiğini araştırır.  Bu ilaçlar, kanser hücrelerinin büyümesine ve/veya hayatta kalmasına yardımcı olan moleküllerin etkisini durdurur.

 Pankreas kanserinde nörotrofin reseptör kinaz (NTRK) gen füzyonları nadirdir.  NTRK gen füzyonu olan bir tümörde, NTRK geninin bir parçası ve başka bir genin bir parçası birleşir.  Bu, NTRK genini, kontrolsüz hücre büyümesine neden olacak şekilde aktive eder.  HER2, BRAF ve diğerleri gibi diğer genetik mutasyonları veya değişiklikleri hedef alan klinik deneylerde kullanılan hedefe yönelik tedaviler vardır.

 

İmmünoterapi

 İmmünoterapi, kendi bağışıklık sisteminizin aktivitesini artıran hedefe yönelik bir tedavidir.  Bunu yaparak, vücudunuzun kanser hücrelerini bulma ve yok etme yeteneğini geliştirir.  İmmünoterapi tek başına veya diğer tedavi türleri ile birlikte verilebilir.

 Pembrolizumab buna bir örnektir.

 PD-L1’i hedefleyen (bloke eden) immünoterapi ve PD-L2. 

 MSI-H veya dMMR tümörleri için pankreas kanseri.

 

Aldığınız ilaçları, vitaminleri, reçetesiz satılan ilaçları, şifalı otları veya takviyeleri doktorunuza bildirin.

 

 Sistemik bir tedavi sırasında bazı bitkisel takviyeleri almayı bırakmanız veya bunlardan kaçınmanız istenebilir.  Bazı takviyeler, bir ilacın işini yapma yeteneğini etkileyebilir.  Buna ilaç etkileşimi denir.  Alabileceğiniz takviyeler hakkında bakım ekibinizle konuşmanız çok önemlidir.

 

 Bazı örnekler şunları içerir:

 

 zerdeçal

 gingko biloba

 Yeşil çay özü

Sarı Kantaron

 

 Bazı ilaçlar, bir ilacın işini yapma yeteneğini de etkileyebilir.  Antasitler, kalp ilaçları ve antidepresanlar, sistemik bir tedavi ile etkileşime girebilecek ilaçlardan sadece birkaçıdır.  Bu nedenle, aldığınız ilaçlar, vitaminler, reçetesiz satılan ilaçlar, şifalı bitkiler veya takviyeler hakkında doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir.  Her ziyaretinizde yanınızda bir liste getirin.

 

Radyasyon tedavisi

 

 Radyasyon tedavisi (RT), kanser hücrelerini öldürmek ve tümörleri küçültmek için x-ışınları, fotonlar, elektronlar ve diğer kaynaklardan gelen yüksek enerjili radyasyon kullanır.  RT tek başına veya diğer tedavilerle birlikte verilebilir.  Tedavi tek tek tümörlere, vücudun küçük bir bölgesine/bölgesine veya belirli lenf düğümlerine odaklanabilir.  RT, kanserin neden olduğu ağrı veya rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olmak için destekleyici bakım veya palyatif bakım olarak kullanılabilir.

 

 Radyasyon tedavisi ayrıca, özellikle cerrahi sınırlarda kanser hücreleri varsa, kanseri tedavi etmek veya büyümesini yavaşlatmak için ameliyattan önce, ameliyat sırasında veya sonrasında verilebilir.

 

 EBRT

 

 Dış ışın radyasyon tedavisi (EBRT), radyasyonu vücudun tümör(ler)ine veya bölgelerine yönlendirmek için vücudun dışında bir makine kullanır.

 

 Kanserinizi tedavi etmek için kullanılabilecek yaygın EBRT türleri şunlardır:

 

 > Üç boyutlu konformal radyasyon tedavisi (3D-CRT), ışınları hedeflemek için bilgisayar yazılımını ve BT görüntülerini kullanır.

 

 Yoğunluk modülasyonlu radyasyon tedavisi (IMRT), tümörün şekline uyması için farklı güçlerde küçük ışınlar kullanır.

 

 Stereotaktik vücut radyasyon tedavisi (SBRT), kanserleri beş veya daha az tedavide tedavi etmek için yüksek enerjili radyasyon ışınları kullanır.

 

 > Stereotaktik radyocerrahi (SRS), vücudu konumlandırmak ve tek bir hassas, yüksek doz radyasyon vermek için özel ekipman kullanır.

 

Stereotaktik vücut radyasyon tedavisi (SBRT), görüntü kılavuzluğunda teknolojiye sahip deneyimli bir yüksek hacimli merkezde yapılmalıdır.

 

 Stereotaktik vücut radyasyon tedavisi Stereotaktik vücut radyasyon tedavisi (SBRT), bir EBRT türüdür.  Lokal olarak ilerlemiş pankreas kanseri ve ameliyat sonrası nüks eden kanser (nüks) için bir tedavi seçeneğidir.

 

 SBRT aşağıdakiler için kullanılabilir:

 

 • Pankreas kanseri metastazlarının neden olduğu ağrı gibi semptomları rahatlatın

 

 • Tümörleri küçültmek

 

 • Tekrarlamayı önleyin

 

 SBRT ile 1 ila 5 tedavi için yüksek doz radyasyon alacaksınız.  SBRT çok hassastır ve bu nedenle yakındaki dokulara zarar verme olasılığını azaltır.  SBRT, görüntü kılavuzluğunda radyasyon tedavisine veya klinik bir deneye izin veren teknolojiye sahip deneyimli, yüksek hacimli bir merkezde verilmelidir.

 

Palyatif RT

 Palyatif RT’nin amacı ağrı ve kanamayı azaltmak ve/veya semptomları azaltmaktır.  Ağrıya neden olan kemik metastazlarını tedavi etmek için palyatif RT kullanılabilir.  Bir tıkanıklık veya tıkanıklık, bazı ilaçlara dirençli ağrı veya kanamanın neden olduğu semptomları azaltmak veya azaltmak için verilebilir.  Düşük performans durumunuz veya diğer ciddi sağlık sorunlarınız varsa, palyatif RT bir seçenek olabilir.

 

 Kemoradyasyon

 Daha düşük doz kemoterapiyi RT ile birleştiren tedaviye denir.

 Kemoterapi, radyasyonun ne kadar iyi çalıştığını iyileştirebilir ve bu nedenle bazen birlikte kullanılırlar.

 Kemoradyasyon türleri şunları içerir:

 • RT ile kapesitabin (tercih edilen)
 • RT ile sürekli infüzyon 5-FU (tercih edilir)
 • RT ile gemsitabin

 

Tedavi sırası

 

 Pankreas kanseri olan çoğu kişi birden fazla tedavi türü alacaktır. 

Pankreas kanseri için ana tedavi cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavi öncesi (neoadjuvan tedavi) bazı durumlarda gereklidir.

 Neoadjuvan tedavi primer tedaviden (ameliyat) önce tümörü küçültmek için verilir.  Bu, borderline rezektabl bir tümörü rezektabl bir tümöre dönüştürebilir.

 

 Adjuvan (sonrası) tedavi, cerrahiden geride kalan kanser hücrelerini vücuttan atmak için birincil tedaviden sonra verilir.  Ayrıca kanserin geri dönme (nüks) riskinin yüksek olduğu hissedildiğinde de kullanılır.

 

Sonuç

 

 • Tedavi kararları, multidisipliner ekip veya farklı tıp alanlarından kanser türünüzle ilgili uzmanlık ve deneyime sahip bir doktorlar ekibini içermelidir.

 

 • Evreleme testleri, birincil tümörün boyutunu ölçmek, kanserin yayılıp yayılmadığını ve nereye yayıldığını görmek, pankreas ve yakın dokulara bakmak için kullanılır.

 

 • Ameliyatla tamamen alınabilen ve pankreas dışına yayılmamış pankreas kanserine rezektabl

 

 • Pankreas kanserinin ameliyatla çıkarılıp çıkarılamayacağı belli olmadığında borderline rezektabl olarak adlandırılır.

 

 • Yakındaki kan damarlarına ve lenf düğümlerine yayılan pankreas kanserine lokal ileri evre Rezeke edilemez.

 

 • Vücudun uzak bölgelerine yayılmış pankreas kanserine metastatik Rezeke edilemez.

 

 • Performans durumu, bir kişinin genel zindelik seviyesini gösterir ve tedavi kararlarının verilmesinde kullanılır.

 

 • Cerrahi, mümkün olduğunda tümörü çıkarmayı amaçlar. Alacağınız ameliyatın türü, tümörün pankreastaki boyutuna ve konumuna bağlıdır. Ayrıca çevredeki herhangi bir organ ve dokuda kanser olup olmadığına da bağlıdır.

 

 • Kemoterapi, kanser hücreleri ve normal hücreler de dahil olmak üzere vücuttaki hızlı büyüyen hücreleri öldürür.

 

 • Hedefe yönelik tedavi, kanser hücrelerinin spesifik veya benzersiz özelliklerine ve bazen kanser hücrelerinde genetik mutasyonların varlığına odaklanır.

 

 • İmmünoterapi, bağışıklık sisteminizin aktivitesini arttırır.